Stretnutie 2 pápežov

04.05.2013 00:43

 

Emeritný pápež Benedikt XVI. sa dnes po prvý raz od svojej abdikácie vrátil do Vatikánu, kde mieni žiť v ústraní v bývalom kláštore. 

Po prílete na heliport vo Vatikánskych záhradách Benedikta XVI. uvítal jeho nástupca na pápežskom stolci František. 

Od odstúpenia z úradu 28. februára sa 86-ročný emeritný pápež zdržiaval v pápežskej letnej rezidencii Castel Gandolfo, ležiacej 30 kilometrov južne od Ríma. Dnes sa vrátil naspäť do Vatikánu, aby sa presťahoval do svojho nového domova v priestoroch bývalého kláštora vo Vatikánskych záhradách, ktorého prízemnú časť zrenovovali a uspôsobili pre jeho potreby. Asistovať mu budú štyri rehoľné sestry a jeho osobný tajomník Georg Gänswein. 

"Benedikt je šťastný, že je späť, pretože je zvyknutý na život vo Vatikáne," komentoval jeho návrat vatikánsky hovorca Federico Lombardi.

Benedikta v jeho novom domove privítal pápež František. Obaja sa potom pomodlili v kaplnke, ktorá je súčasťou kláštorného komplexu. Išlo o ich druhé vzájomné stretnutie od voľby nového pápeža z 13. marca. 

Krátko pred svojím odstúpením Benedikt vyhlásil, že zvyšok svojho života chce stráviť v modlitbách ukrytý pred svetom. Prisľúbil pritom, že sa nebude pokúšať ovplyvňovať rozhodnutia svojho nástupcu. 

Vatikán opakovane poprel medializované správy, podľa ktorých sa Benediktov zdravotný stav v poslednej dobe veľmi zhoršil. Podľa Lombardiho emeritný pápež netrpí nijakým konkrétnym ochorením, ale len následkami staroby a únavy.

 

Zdroj:TASR    Foto:TASR

Vyhľadávanie