Síria na pokraji vojny. Delia nás len hodiny?

27.08.2013 20:42

Spojené štáty možno začnú raketový útok proti Sýrii už vo štvrtok 29. augusta. Bude odvetou za údajné použitie chemických zbraní sýrskym režimom proti vlastnému ľudu. Oznámila to dnes americká televízia NBC, ktorá citovala nemenovaných vysokopostavených predstaviteľov americkej administratívy. Iný americký predstaviteľ však uviedol, že šéf Bieleho domu ešte neurobil rozhodnutie o útoku v Sýrii.

Informácie priniesli tlačové agentúry DPA a Reuters.

Ofenzíva má podľa NBC trvať viac ako tri dni a bude sa obmedzovať na konkrétne cieľové oblasti. Uviedli to nemenovaní predstavitelia.

Úder má byť skôr varovaním pre sýrskeho prezidenta Bašára Asada, než pokusom zničiť vojenské možnosti jeho režimu.
 

Ako však dnes oznámil iný vysokopostavený predstaviteľ americkej administratívy, prezident USA Barack Obama ešte nerozhodol o vojenskom zásahu proti sýrskej vláde za jej údajný minulotýždňový chemický útok neďaleko metropoly Damask.

Toto ubezpečenie amerického predstaviteľa, ktoré len zopakovalo pondelňajšie vyjadrenia Bieleho domu, prišlo v čase pribúdania náznakov, že Washington a jeho spojenci sa už pripravujú na obmedzené použitie vojenskej sily proti Asadovým verným.

Západné veľmoci upozornili sýrsku opozíciu, aby očakávala úder proti Asadovým vojskám do niekoľkých dní. 
"(Americký) prezident ešte nerozhodol o uskutočnení vojenskej akcie," zdôraznil americký predstaviteľ vo Washingtone tlačovej agentúra Reuters.Izrael zareaguje silou na akýkoľvek útok Sýrie

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes vyhlásil, že Izrael sa nijako nepodieľa na sýrskej občianskej vojne, ale zareaguje silou na akékoľvek pokusy o útok na svoje územie. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

"Štát Izrael je pripravený na každý scenár," uviedol Netanjahu vo vyhlásení po uskutočnení bezpečnostných konzultácií v Tel Avive. Práve v týchto hodinách zároveň západné krajiny zvažujú možnú vojenskú operáciu na potrestanie sýrskej vlády za údajný minulotýždňový chemický útok v blízkosti sýrskeho hlavného mesta Damask. Útok si vyžiadal stovky ľudských životov.


"Nie sme účastníkom tejto občianskej vojny v Sýrii, ale ak zistíme akýkoľvek pokus o útok na našu krajinu, zareagujeme - a to silou," zdôraznil premiér Netanjahu.

Mnoho obyvateľov Izraela sa obáva, že sýrsky prezident Bašár Asad, bojujúci dva a pol roka proti povstaniu proti svojej vláde, by mohol zaútočiť na židovský štát, pričom by išlo o odvetu za útok západných krajín na Sýriu.

Irán ako spojenec Sýrie dnes už varoval pred zahraničnou vojenskou intervenciou v Sýrii a vyhlásil, že následný konflikt by pohltil celý región.

 

Zdroj:TASR    Foto:cnn, bbc

Vyhľadávanie